Vyvážená strava batolat - jak na to
Jednoleté dítě už nemá prakticky žádná omezení ve stravě a může se stravovat skoro jako dospělý člověk. Samozřejmě za předpokladu udržení zdravé a vyvážené stravy. Určitě by strava pro batolata měla obsahovat vitamíny, minerální látky a stopové prvky. Především vápník, fosfor, železo, zinek, jód a fluor.
Jídlo pro roční dítě by nemělo být dochucování solí nebo výrazným kořením.
Jídelníček batolat
Ideální zdravý jídelníček pro roční dítě musí zahrnovat základní kvalitní suroviny. Mezi tyto potraviny se řadí:
- Vejce
- Pšenice
- Maso, ryby
- Čerstvé ovoce a zelenina
- Za studena lisovaný olej
- Potraviny bez nebo jen s minimální průmyslovou úpravou
- Mléčné výrobky (máslo, tvaroh a zakysané produkty)
Bio kvalitní potraviny jsou v tomto případě navíc velkou výhodou. Dítě musí v tomto období do sebe dostat, co nejvíce různorodých potravin, aby předešlo možnému nedostatku živin.
Zdravá a čerstvá zelenina a ovoce
Zelenina a ovoce jsou perfektním zdrojem vitamínů, vlákniny a minerálních látek. Ideální je připravovat je dítěti v syrovém stavu nebo pomocí základní úpravy formou vaření nebo dušení.
Zelenina je základem stravy a dítě už může skoro všechnu. Měla by se v jídelníčku často střídat a určitě je vhodné zkoušet i různou konzistenci.
U ovoce by si rodič měl dát pozor hlavně na ty exotičtější druhy, kde může docházet k různým alergickým reakcím. Nové druhy se doporučují podávat dítěti po malých kouskách.
Maso
Maso obsahuje velké množství bílkovin a železa, které je velmi potřebné pro zdravou stravu. Navíc rybí maso obsahuje minerální látku jód a nenasycené mastné kyseliny, které se doporučují zařadit do jídelníčku minimálně dvakrát do týdne.
Proteiny
Další potravinou, která spadá do této kategorie s vysokým obsahem železa a zinku je například tofu.
Tuky
Tuky pomáhají rozložit vitamíny, které jsou v tucích rozpustné. Mechanicky chrání vnitřní orgány, ovlivňují vytváření hormonů, udávají tepelnou rovnováhu v těle a mnoho dalšího. Optimálnější jsou tuky rostlinné než živočišné.
Vysokým zdrojem tuků jsou například ořechy. Ty lze do jídelníčku dětem přidat již po jednom roce jejich života. Lepší je samozřejmě vhodná konzistence v mleté formě nebo pasty. Zprvu je lepší dávat malé porce a zjistit tak, zda na ně dítě nemá náhodou alergii.
Obilniny
Obilniny jsou výborným zdrojem energie, která je ukrytá právě ve škrobech, který obilniny obsahují. Mimo škroby obsahují navíc vlákninu a potřebné sacharidy. Řadí se sem různé obilné kaše, pečivo, ale i rýže a těstoviny.
Luštěniny
Luštěniny obsahují prospěšné množství bílkovin a vitamínů. Pro roční dítě je ideální luštěninovou stravou červená čočka, cizrna anebo fazole mungo. Postupně se pak dají přidat do jídelníčku také klasické fazole, hrách a čočka.
Mléčné produkty
Mléčné výrobky obsahují vápník, který je důležitý pro kvalitní stavbu těla, optimální růstový vývoj a pevné kosti. Po prvním roce dítěte se dá do jídelníčku zařadit tvaroh, jogurty, sýry (tvrdé i čerstvé) a kravské mléko.
Jakým potravinám se u batolat vyhnout
Roční dítě a jeho organismus není zcela připraven pro kompletní stravu, jako dospělý člověk. Je třeba tedy některé potraviny do jídelníčku zatím nezařazovat.
Sůl
Malé děti ve tomto věku zatím nepotřebují mít sůl v jídle. Zbytečně jim to zatěžuje srdíčko a vlastně i kompletní oběhový krevní systém a ledviny, které se stále vyvíjí. Vyhněte se také například pečivu, které má svůj povrch posypaný krystalky soli. Dále do potravin s vysokým obsahem soli spadají také různé uzeniny a slané a tavené sýry, které navíc dokážou při větším množství odvápňovat kosti.
Koření
Koření zatěžuje dětský organismus stejně jako sůl. Místo koření lze využít čerstvě natrhané bylinky ze zahrádky. Odborníci doporučují například guláš pro děti vařit bez cibulového základu a soli a přidat jen kmín a majoránku.
Slazené jídla
Dítě sladkou chuť nezná, dokud ji neochutná. Sladkosti jsou u ročního dítěte zcela zbytečné.
Smažená jídla
Smažená jídla nedělají dobře ani dospělému organismu natož pak tomu dětskému, který je stále ve vývinu.
Nevhodné potraviny pro batolata
- Větší kousky, které můžou způsobit špatné vdechnutí a udušení. Ořechy, semínka, bonbony aj.
- Celozrnné pečivo se doporučuje přidat do jídelníčku dítěte až po druhém roce života. Hlavním důvodem je vyspělejší trávící systém dítěte.
Optimální dětský jídelníček pro batolata
Velmi podstatná je kvalita připravovaných potravin a také je důležité řešit, jak velké porce ročnímu dítěti připravit, aby všeho mělo dostatek.
- Strava by měla být pravidelná (4 až 5 porcí denně)
- Rodič by měl jít příkladem svému dítěti. Podle rodiče se k jídlu také staví pak i dítě.
- Jídelníček musí být s pestrým složením. Často obměňujte například druhy zeleniny apod. Nové potraviny zařazujte pozvolna a po malých porcích, aby si na ně dítě v klidu zvykalo.
- Kvalitní potraviny jsou jasnou volbou. Dětský organismus by měl dostávat jen kvalitní, chutné a zdraví prospěšné potraviny.
- Množství stanovujte tak, aby dítě ve výsledku dobře prospívalo. Dítě si může dát někdy malou někdy zase naopak větší porci. Dle momentální chuti.
- Nechte dítě zasahovat do procesu. Začít můžete už u nákupu, přes přípravu jídla až po její konzumaci. Ve zdravé míře samozřejmě. Může se zkusit najíst samo. Jídlo může být pro dítě i zábavou. Asi od roku a čtvrt se dítě zvládne najíst zcela samostatně.
- Stravujte se společně a udržujte u jídla dobrou atmosféru. Dítě to tak bude mít spojené s příjemným zážitkem. A pokud přidáte pochvalu za dobře snězené jídlo, bude o to raději.
- Nechte si dítě vybrat například, který druh zeleniny a jaké formě by si dnes dalo ke svačince. Nastrouhanou mrkev nebo syrovou papriku.
- Neporovnávejte množství jídla s jiným stejně starým dítkem. Každé je zcela jiné. A jejich upřednostňování různých jídel se velmi často mění.
- Dávejte menší porce a nechte dítě v případě potřeby si přidat. Je to lepší situace, než aby se dítě nutilo dojídat velkou porci.
- Vnímejte, jak dítě reaguje na různé potraviny. Nejen chuťovými buňkami. Ale také, jak vnímá například jejich vůni a vzhled.
- V případě potřeby, když si nebudete vědět rady, se obracejte na svého dětského lékaře.
- Kojení je kapitola sama o sobě. Každopádně se kojí v průběhu celého dne. Popřípadě se připravuje umělé nebo plnotučné pasterizované kravské mléko. Kojení působí preventivně vůči rozvoji různých alergií u dětí, avšak je třeba i rozumně dítěti začít přidávat alergeny do jídelníčku. Aby si na ně dětský organismus postupně zvykal.
Roční dítě by mělo během dne sníst tři dostatečné porce jídla a v mezičase pár svačinek. Tento příjem potravin tak zaručí ideální množství příjmu živin a energie během celého dne.
Ráno
- Ke snídani se může namazat pečivo slabou vrstvou tuku, přidá se mléčný produkt sýr a nějaký druh ovoce.
- Další variantou ranní snídaně může být neslazený jogurt.
- Mléko by nemělo u snídaně také chybět.
- Kaše z obilovin nebo známé müsli.
Dopoledne
Dopolední svačinka je ideálně jogurt a ovoce.
Poledne
Při výběru jídla na oběd se musíme zaměřit hlavně na obsah sacharidů.
- Na oběd připravíme maso, popřípadě vejce. Jako přílohu můžeme zvolit brambor, rýži nebo těstovinu. A přidáme navíc nějaký druh zeleniny.
- Maso se dá nahradit například rybou.
- Polévky jsou také základem dobrého a zdravého oběda.
Odpoledne
- Odpolední svačinkou pro roční dítě může být opět pečivo a čerstvá zelenina. Ty děti, které se už nekojí, můžou mít navíc i mléko.
- Ovocná přesnídávka se dá také velmi efektivně využít pro odpolední svačinku.
- Popřípadě jogurt s ovocem nebo mléčná rýže.
Večer
- Ideální k večeři je připravit kaši buď s ovocem nebo i zeleninou.
- Další variantou jsou těstoviny, rýže, brambory se zeleninou.
Nápoje a pitný režim u batolat
Pití se musí malým dětem připomínat. Sami si o něj většinou neřeknou. Ideální tekutiny jsou čistá voda, čaj anebo ovocné šťávy naředěné s vodou. Příjem tekutin během jednoho dne u ročních dětí by měl být okolo 1 litru. Do tohoto množství se započítává také příjem mléka.
Nevhodné nápoje pro děti
- Limonády s velkým obsahem cukru
- Koncentrované džusy, které obsahují umělá barviva a spoustu cukru
- Perlivé nápoje a minerálky nejsou vhodné kvůli obsahu oxidu uhličitého
- Lehké verze všech dostupných nápojů na trhu, která obsahují umělá sladidla
- Černý čaj není dobrý pro malé děti, protože obsahuje látky, které napomáhají špatně vstřebat železo v těle
Je třeba dodržovat správnou stravu hlavně dle věku dítěte. Každé dítě ve svém období potřebuje různý podíl živin a vitamínů, především kvůli dobrému zdravému vývoji. Je třeba tak jídelníček aktuálně přizpůsobovat.