Jak vybrat školní batoh pro školáka?
Jak vybrat školní batoh pro školáka
Při koupi nového školního batohu si dejte na čas a vybírejte pečlivě. Nošení nevhodného batohu může vést k pozdějším problémům s páteří nebo k bolestem hlavy. Školní brašna je důležitá nejen pro děti na prvním stupni. Dětské tělo se vyvíjí až do 18 let, takže i starší studenti by měli nosit kvalitní školní tašku.
1. Aktovka
Je přehledná, stabilní a vhodná především pro prvňáčky. Její konstrukce je pevná, takže má pořád stejný tvar. Aktovka má jenom jednu hlavní kapsu, takže je přehledná. Obvykle bývá o trochu těžší než batoh. Školní aktovky také mohou mít zpevněné stěny, a to hliníkem či plastem. Ovšem pohlídejte si, aby tato výztuha byla vypolstrovaná, jinak by dítko mohla tlačit.
2. Batoh
Batohy obvykle nosí starší děti. Jsou praktické, pohodlné a více se do nich vejde. Kvalitní školní batoh disponuje anatomicky tvarovanými a vyztuženými zády. Je vybaven více kapsami, takže orientace v něm může být složitější.
Sedm základních parametrů při koupi nového školního batohu
Mezi základní kritéria patří zejména ergonomické tvarování, hmotnost, velikost školní brašny a reflexní prvky.
- ergonomie,
- hmotnost,
- velikost,
- certifikace,
- reflexní prvky,
- cena,
- design
- Ergonomicky tvarovaná záda
Záda musí být ergonomicky tvarovaná a pevná. Takový batoh tolik nezatěžuje páteř. Ergonomické tvarování kopíruje zakřivení páteře a zároveň poskytuje oporu. To znamená, že brašna je v bederní oblasti vyklenutá, v oblasti hrudníku prohloubená. U aktovek je také polstrování v oblasti lopatek. Pokud se dají záda nastavit, je to skvělé. Tzv. rostoucí systém oceníte, protože dítě rychle roste.
Ramenní popruhy by měly být vypolstrované, dostatečně široké a nastavitelné. Šířka popruhů by měla být alespoň 4 cm. Při nošení se nesmí dotýkat krku školáka. Nejlepší je, když se popruhy dají nastavit jak dole, tak nahoře. Taška se nesmí z ramen sesouvat na jednu stranu. Tak se váha tašky rovnoměrně rozloží. Na batohu by neměly chybět ani bederní a hrudní popruhy, ty též pomáhají ještě lépe rozložit celou váhu batohu. Díky těmto pásům také taška drží na svém místě, nejen při chůze, ale například v momentě, kdy dítko dobíhá autobus. Tím, že zapnete tyto dva popruhy, ulevíte zádům školáka asi o 20 %.
- Hmotnost
Váha tašky by měla být okolo 1 kilogramu. Nemusíte se obávat, že hliníkový rám anatomicky tvarované konstrukce zvedne váhu batohu. Hliník je lehký materiál.
- Velikost
Horní část batohu nesmí přesahovat přes ramena dítěte. Dolní část by měla končit v úrovni beder. Taška musí k zádům přilnout, ale nesmí nikde tlačit nebo padat.
- Certifikace
Certifikát zaručuje, že je školní batoh zdravotně nezávadný a je bezpečný. Vždy proto volte certifikovaný produkt.
- Reflexní prvky
Batoh i aktovka musí mít reflexní prvky kvůli bezpečnosti. Měly by být ze všech stran i na popruzích. Odrazky zvýší viditelnost dítěte až na 200 metrů. Školní zavazadlo lze doplnit i různými blikajícími světýlky, pro ještě lepší viditelnost. Někteří výrobci vyrábí tašky přímo z reflexních materiálů. Na první pohled není nic poznat, ale za tmy už ano.
- Cena
Cena kvalitního batohu do školy se pohybuje v rozmezí 3-4 tisíc Kč. Na školní brašně se nevyplatí šetřit. Rozhodně není vhodné kupovat ji někde na tržnici. Výrobky do 600 Kč nejsou příliš kvalitní a nemají příliš dobrou oporu zad. Do 2 000 Kč už můžete sehnat poměrně kvalitní brašnu, která už disponuje poměrně dobrou ergonomií.
- Design
Zapojte školáka do výběru, jinak by vás mohlo čekat nemilé překvapení. Dítku se musí taška líbit. Dobré je vybrat předem několik batohů splňujících vaše požadavky a pak nechat potomka vybrat si, který se mu líbí nejvíce.
Další podstatné parametry výběru školního batohu
Školní brašna by měla splňovat i další požadavky, mezi které patří následující:
- Pevné dno – pevné dno s nožičkami ochrání učebnice a sešity uvnitř, když dítko postaví tašku na mokrý chodník. Navíc tak taška mnohem lépe stojí.
- Nepromokavost – nepromokavý materiál batohu oceníte v zimě, když sněží a prší. Také se dá snadno otřít vlhkým hadříkem.
- Pevné ucho – na přenášení musí být ucho pevné a nejlépe vypolstrované. Také poutko na zavěšení na háček je vhodné.
- Jednoduché otevírání – pro malé dítě může být otevření tašky náročné.
- Členění kapes – v tašce se dítě musí vyznat. Oddělené přihrádky na učebnice jsou samozřejmostí. Dobrá je i samostatná kapsa na svačinu a pití. Svačinu byste pro jistotu měli dávat ještě do plastového boxu.
- Doplňky - penál, sáček, desky můžete pořídit v praktické sadě ve stejném designu jako tašku. Dokoupit můžete i pláštěnku na batoh, která ochrání učení před deštěm.
Správné nastavení tašky
Školní batoh nesmí být širší než ramena školáka. Musí kopírovat páteř a přilnout k zádům. Spodní část batohu by měla být maximálně na úroveň kyčlí. Vrchní část zase maximálně k ramenům, nesmí být výše než ramena. Pravidelně nastavujte ramenní popruhy.
Když si dítě dá brašnu na záda, mezi ní a zády není mezera. Tak poznáte, že správně sedí. Co se týče údržby, nejlepší je občas tašku otřít vlhkým hadříkem a tekutím pracím prostředkem. Rozhodně je neperte v pračce, ergonomické tvarování by se zničilo.
Jak naskládat učebnice a sešity do tašky
Dejte školákovi dvě menší láhve na pití a každou dejte na jednu stranu. Zatížení bude rovnoměrné. Ty nejtěžší učebnice patří co nejblíže k zádům, tak se váha rovnoměrně rozloží. Kupujte co nejlehčí a nejmenší pomůcky, jednopatrový penál poslouží stejně dobře, jako třípatrový, ale je mnohem lehčí. Pro správné rozložení váhy dávejte věci do všech přihrádek i bočních kapes.
S námi už víte, jak vybrat školní batoh na míru.