Kdy poprvé vyrazit s dětmi k moři?
Víme, kdy s dětmi vyrazit k moři
Všeobecně cestování s dětmi může být velký zážitek. Je však velmi důležité vše pečlivě naplánovat a promyslet. Pro nepřipravené se mohou cesty stát i ne moc příjemným zážitkem. Jak pro rodiče, tak pro ty nejmenší.
Kdy realizovat cestu?
Je dobré si nejdříve říct, zda jsou všichni zúčastnění připraveni na delší cestování. Je třeba zohlednit několik faktorů.
- Věk – dle odborníků se nedoporučuje začít hned cestovat s těmi úplně nejmenšími miminky. Tedy v období po porodu tzv. šestinedělí. Vyšší riziko nákazy různými infekcemi může stoupat v dopravních prostředcích, kde se vyskytuje větší počet osob. Například u letecké nebo vlakové dopravy. Nikdo však nemůže zakázat, v jakém věku budete chtít s miminkem vycestovat. To záleží jen a zcela na vás.
- Zdravotní i duševní stav miminka – dle průzkumů se uvádí, že ideální čas, kdy začít cestovat s miminkem, je minimální věk okolo 3-4 měsíců. Pokud je tedy miminko v plné kondici bez zdravotních problémů a pokud nemá problém se adaptovat v novém prostředí během krátkého času. Jinak je samozřejmě lepší odložit cestování na pozdější věk.
- Duševní stav maminky – první měsíce po porodu bývají náročné nejen na psychiku, ale také i na fyzičku maminky. Není však nutné se k ničemu nutit a cestování se dá vždy odložit až když jsou všichni připraveni. Pohodu a klid miminko nasává, pokud ji z rodičů také cítí. Takže pokud je maminka v naprosté psychické pohodě, nebrání tomu nic, aby museli všichni zůstávat doma.
Vybíráme, kam vyrazit s dětmi k moři
Prvním krokem je si určit, co očekáváme od chvíle strávené mimo domov. S malými dětmi by se nemělo moc riskovat a jezdit do destinace tzv. na blind bez rezervace ubytování.
Ideální si zjistit vše podstatné dlouho před cestou.
- Dostupné recenze na internetu
- Doporučení od známých
- Telefonický hovor přímo s hotelový pracovníkem
- Zdravotnická péče v místě pobytu
A hlavně nezapomeňte na hračky, které má vaše dítko v oblibě. Plastová loďka, nebo lopatky s kyblíkem můžete vzít z domu a ušetřit.
1. Destinace
Dobře si rozmyslete, které destinace jsou dobré pro malé dítě a ve kterých by se nemuselo cítit úplně nejlépe. Jde tedy hlavně o průměrnou teplotu vzduchu. Každopádně vždy mějte u sebe ochranné prostředky, jako jsou opalovací krémy s faktorem 50, pokrývku hlavy a oblečení a brýle s kvalitním UV filtrem.
Vzdálenost destinace leteckou dopravou by neměla být delší víc jak 3 hodiny letu. Delší cesty jsou pro malé děti velmi náročné. Je to však velmi individuální, protože každé dítě je jiné.
2. Ubytování
Pokud chcete jen relaxovat a o nic se během dovolené nestarat, jsou k dispozici hotely s kompletním servisem. Navíc hotely specializované pro rodiny s dětmi mívají také dětské koutky a animační programy, kde se děti skvěle zabaví. Je dobré si před rezervací zjistit informace o hotelu a co nabízí.
- Transfery z/na letiště (ideální, aby byl hotel od letiště vzdálen maximálně půl hodinky, aby unavené dítě z letadla ještě nemuselo trávit další dlouhý čas v autobuse)
- Sociální zařízení
- Vybavení pokojů
- Vzdálenost od moře
- Zda jsou k dispozici bazény u hotelu
- Vstup do moře
- Typ pláže (kamínek, oblázek, písek) Pozor na rozpálenou pláž, v období, kdy dítě leze.
- Zda jsou ve vodě korály, skály apod.
- Dětské hřiště a zázemí
- Balkón, terasa
- Wi-Fi, TV, SAT
Pokud chcete dovolenou trávit například v apartmánovém typu ubytování, pečlivě projděte jejich vybavenost.
- Dětská postýlka nebo přistýlka
- Jídelní židlička
- Dostatečné zázemí kuchyně apod.
3. Stravování
Pokud se chcete vyhnout času stráveným u sporáku, ideální je objednat pobyt přímo s plnou penzí nebo polopenzí. Popřípadě kompletní zajištění All Inclusive, kde se nemusíte starat ani o nápoje a svačinky během dne.
Předem se však ujistěte - že pro vaše dítě bude dostatek vhodné stravy. Zdravé, kvalitní a pestré.
Co připravit s sebou na cestu s dítětem?
Seznam věcí se vždy liší dle období cesty, věku dítěte, místa pobytu atd. Při balení myslete prakticky a berte s sebou pouze věci, které normálně využíváte.
- Na přebalování (plenky, vlhčené ubrousky, podložky na přebalování, krém)
- Na spaní (cestovní postýlka, povlečení, síť proti hmyzu)
- Na koupání (vanička, osuška, olej na mazání)
- Pro přepravu (kočárek, autosedačka, nosítko, pláštěnka na kočár, fusak dle počasí, taška)
- Oblečení (dle aktuálního období, počasí a místa pobytu)
- Hračky (oblíbené hračky, deka, látkové pleny, dudlík)
- Lékárna (vitamín D, antipyretika, antihistaminika, na průjem, sprej do nosu, dezinfekce, ochranný opalovací krém, krém na štípance, náplasti, teploměr, nůžky na nehty, odsávačka nosních hlenů, kapky do očí)
- Krmení – v případě, že není miminko kojeno, je potřeba mít s sebou zásobu příkrmy, výživu apod. Pro ty nejmenší je dobré mít s sebou i ohřívačku a sterilizátor.
- Veškeré dokumenty, které mohou být pro cestu potřeba.
- Sáčky na použité pleny, ušpiněné oblečení během cesty apod.
Jakým dopravním prostředkem vyrazit k moři?
V případě cesty jakýmkoliv dopravním prostředkem se vždy ujistěte o bezpečné přepravě malých dětí.
Autobus, vlak
Nejsou zcela ideální pro cestování s malými dětmi. Děti nevydrží delší dobu jen sedět a čekat na povinnou přestávku řidiče nebo naplánovanou pauzu.
Auto
Pokud cestujete autem, mějte vhodnou autosedačku dle věku, váhy a velikosti dítěte. Během jízdy nikdy miminko neodpoutávejte. Cestování autem má své výhody.
Je pohodlné a kdykoliv můžete zastavit, abyste se protáhli a dítě mohlo na chvíli změnit polohu ze sedačky. Ideální cesty jsou přes noc, kdy miminko v autě prakticky cestu prospí.
Letadlo
Větší část dopravních společností přepravuje malé děti (většinou do 2 let jejich věku) zcela zdarma bez nároku na sedadlo. Dítě bývá usazené na klíně jednoho z rodičů po celou dobu letu.
Odbavení na letišti
Do příručního zavazadla, které si můžete vzít s sebou na palubu letadla, je povolen zabalit maximálně 1l tekutiny, který musí být rozložen do obalů s maximálním obsahem 100 ml. Nezapomeňte na to při balení například příkrmů, tekutých léků apod.
Kočárkem lze dojet až ke vstupu do letadla, kde vám ho letištní pracovníci odeberou a uloží do prostoru určeného pro zavazadla. Po přistání vám ho opět vydají přímo u východu z letadla.
Vzlet a přistání
Tento čas zpříjemněte dítěti třeba kojením. Během vzletu nebo přistání se dost podstatně mění intenzita tlaku na palubě letadla a díky kojení je dítě v tuto chvíli ve větším klidu.
Pro větší děti stačí při vzletu nabídnout žvýkačku nebo bonbon. Žvýkání pomáhá vyrovnávat tlak v uších. Zajistit zábavu také můžete ve formě různých kapesních her.
Čas letu
Pokud je možnost, volte raději noční přesuny z místa na místo. Je větší pravděpodobnost, že dítě celý let prospí.
Co za dokumenty s sebou?
K vyřízení dokladů na úřadě je nutné s sebou přinést také rodný list dítěte a vlastní občanský průkaz k ověření totožnosti.
- Občanský průkaz – V případě cesty v rámci Evropské Unie postačí pro dítě občanský průkaz, který se dá vyřídit na úřadě za přítomnosti dítěte. Úřednice potřebuje pro občanský průkaz vyfotit dítě. Dětský občanský průkaz má kratší dobu platnosti než ten, co vystavují dospělým osobám.
- Cestovní pas – pro dítě jste ho povinni zařídit v případě cesty mimo země EU.
- Formulář se souhlasem druhého rodiče – v případě, že cestuje pouze jeden rodič s dítětem.
- Rodný list – v případě, že cestuje rodič, který má jiné příjmení než dítě. Stačí prostá kopie dokladu.
Cestovní pojištění a pojištění storna zájezdu
Před každou cestou si zajistěte pojištění na cesty a pojištění léčebných výloh pro všechny členy. Při sobě mějte vždy i kartu zdravotní pojišťovny.
Pojištění storna zájezdu je dobrá věc pro ty, kteří mají například vyšší riziko nemocnosti a nemohli by nakonec třeba ani na dovolenou odjet.